سرطان استخوان چیست؟

سرطان استخوان، سرطان نادری است که در درون یاخته های استخوانی شکل می گیرد. استخوان ها به عنوان چهارچوب ساپورت بدن، سازه ای را تشکیل می دهند و شکل بدن را می سازند که این خود به مانند نگهدارنده ای برای ماهیچه ها برای ایجاد حرکت است و نیز از ارگان های درونی بدن حفاظت می کند

بیشتر استخوان ها توخالی هستند و تشکیل شده اند از یک بخش سخت بیرونی (که ترکیبات کلسیم در آن رسوب می کند)، یک بافت داخلی اسفنجی که مغز استخوان را نگه می دارد (که یاخته های خونی را می سازد و نیز آنها را ذخیره می کند) و غضروف در هر سر استخوان که به مانند بالشتکی در بین استخوان ها عمل می کند). خود استخوان سه نوع یاخته دارد: یاخته استخوان ساز، یاخته osteocyte که به نگهداری استخوان کمک می کند و یاخته osteoclasts که استخوان را تقسیم بندی می کند.

سرطانی که در استخوان آغاز می گردد (که به عنوان سرطان استخوان اولیه نامیده می شود)، همان بیماری نیست که در دیگر بخش های بدن بوجود می آید و به استخوان سرایت می کند (که سرطان استخوان ثانویه نامیده می شود). این سرطان می تواند در هر استخوانی از بدن باشد ولی سرطان استخوان اولیه، اغلب در استخوان های بلند بازو و ساق پا به وجود می آید.

طبق نظر انجمن سرطان آمریکا، سرطان استخوان اولیه، کمتر از ۲/۰ درصد از همه سرطان ها را تشکیل می دهد، به گونه ای که در ایالات متحده، فقط حدود ۲۳۰۰ مورد جدید وجود دارد. معمولا استخوان ها مکان تومورهایی هستند که از بخش دیگری از بدن به استخوان گسترش یافته اند، مانند سینه، ریه ها و پروستات

انواع سرطان استخوان

سرطان استخوان می تواند از نوع اولیه (تومور بدخیم) باشند، در جایی که سرطان در یاخته های استخوانی شکل می گیرد. یا می تواند ثانویه باشد (بست استخوانی) در جایی که سرطان از بخش دیگری از بدن، به استخوان گسترش یافته است

سرطان استخوان اولیه

Osteosarcoma به عنوان تومور بدخیم osteogenic هم شناخته می شود. Osteosarcoma ، شایع ترین سرطان استخوان است و معمولا در استخوان های بازو، ساق پا و یا لگن خاصره و در سنین بین ۱۰ و ۳۰ سالگی شروع می شود.

 Chondrosarcomaاین نوع از سرطان استخوان، در یاخته های غضروفی شکل می گیرد و دومین سرطان شایع استخوان است. این سرطان در سنین زیر ۲۰ سالگی رخ می دهد و احتمال ابتلاء به آن با افزایش سن کم می شود.

تومور Ewingبه عنوان تومور بدخیم Ewing هم شناخته می شود. این سرطان در استخوان ها شروع می شود اما می تواند در دیگر بافت ها و در عضلات هم آغاز شود. این سرطان، سومین سرطان شایع استخوان است و معمولا در بدن کودکان و نوجوانان شکل می گیرد. Fibrosarcoma و malignant fibrous histiocytoma- هر دو نوع این سرطان ها در بافت نرم اطراف استخوان بوجود می آید و بیشتر در افراد بزرگسال دیده می شود. این دو نوع سرطان بر روی بازوها، ساق پا و فک اثر می گذارد.

تومور یاخته ای غول پیکر استخوان- این نوع سرطان استخوان می تواند هم به شکل خوش خیم باشد و هم بدخیم که البته نوع خوش خیم آن، شایع تر است. این سرطان، بر بازو و یا ساق پا اثر می گذارد، در سنین میانسالی رخ می دهد و گسترشی ندارد. این سرطان پس از برداشتن توسط جراحی، دوباره برمی گردد و گرایش به این دارد که به بخش های دیگر بدن نیز گسترش یابد.

Chordomaاغلب در بین افراد ۳۰ ساله و یا بیشتر از آن دیده می شود. این نوع سرطان استخوان بر ستون فقرات و جمجمه اثر می گذارد. این سرطان در بین مردان دو برابر زنان است و بدون این که گسترش یابد، رشد می کند. پس از جراحی، این نوع سرطان استخوان برمی گردد و معمولا به ریه ها، کبد و غدد لنفاوی گسترش می یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *