آفت کش د.د.ت خطر ابتلا به سرطان سینه را چهار برابر افزایش می دهد

نتایج مطالعه محققان موسسه بهداشت عمومی در برکلی آمریکا نشان می دهد، احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که در دوران جنینی در معرض آفت کش د.د.ت بوده اند، چهار برابر بیشتر است.

 به گزارش گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، استفاده از د.د.ت در دهه ۱۹۷۰ در بسیاری از کشورهای جهان از جمله در آمریکا ممنوع شد.

مطالعاتی که پیش از این در ارتباط با خطرات قرار گرفتن در معرض د.د.ت انجام شده است، نشان می دهد که این مساله احتمال بروز نقص در هنگام تولد، کاهش باروری و ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا حدی افزایش می دهد؛ دلیل این افزایش آن است که این آفت کش با هورمون استروژن تداخل ایجاد می کند.

در این مطالعه جدید، سوابق پزشکی ۲۰ هزار و ۷۵۴ زن باردار از زنانی که در فواصل سال های ۱۹۵۹ و ۱۹۶۷(در این سال ها استفاده از د.د.ت در آمریکا شایع بود) در برنامه بهداشت بنیاد کایزر شرکت کرده بودند، بررسی شد.

محققان ۱۱۸ زن را که به سرطان سینه مبتلا بودند، از میان ۹ هزار و ۳۰۰ دختری که در این فاصله زمانی در آمریکا دنیا آمده بودند، انتخاب کردند و آنها را با ۳۵۴ زنی که سرطان سینه نداشتند، مقایسه کردند.

محققان بر اساس نمونه های خون گرفته شده از مادران در دوران بارداریشان، متوجه شدند که خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که مادران آنها در دوران بارداری در معرض د.د.ت قرار گرفته بودند، چهار برابر بیشتر بود.

باربارا کوهن از موسسه بهداشت عمومی در برکلی در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: این مطالعه اولین مطالعه از نوع خود است که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی برای زنان باردار ممکن است عواقب مادام العمری در ارتباط با خطر ابتلا به سرطان سینه در دختران آنها داشته باشد.

مدت هاست که مواد شیمیایی زیست محیطی از دلایل احتمالی ابتلا به سرطان سینه به شمار می رود اما تا اکنون تنها چند مطالعه که بر روی انسان ها انجام شده، از این احتمال حمایت کرده است.

این مطالعه در نشریه Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *