درباره ما

سرطان بعد از بيماريهاي قلبي عروقي دومين عامل شايع مرگ و مير در كشورهاي توسعه يافته و سومين عامل مرگ در كشورهاي كمتر توسعه يافته است و به تنهايي بيش از بيماريهاي سل، ايدز و مالاريا افراد را به كام مرگ مي‌كشاند، بطوري‌كه برمبنای پیش بینی‌های به عمل آمده، در صورت عدم مداخله جهت پيشگيري از بروز آن، تا سال ۲۰۳۰ ساليانه شاهد ۱۳ ميليون مرگ ناشي از سرطان خواهيم بود و شانس ابتلا به سرطان براي هر فرد در سال ۲۰۵۰ بين ۵۰ تا ۶۰ درصد خواهد بود.

در کشور ما نیز، سالانه بيش از ۳۰هزار نفر از هموطنان عزيزمان در اثر سرطان جان خود را از دست مي دهند. از طرفي با افزايش درصد سالمندي در جمعيت كشور، تغییر در سبک زندگی، تغییر در نوع تغذیه، پيشرفت تكنولوژي و دور شدن سبك زندگي از محيط پاك، سالم و بدون آلاينده هاي سرطان‌زاي صنعتي  انتظار مي‌رود موارد بروز سرطان در دو دهه آينده به دو برابر افزايش يابد.

بنابر پيش بيني سازمان جهاني بهداشت بروز سرطان در ايران در سال ۲۰۲۰ به ۸۵ و ۶۵۳ مورد در كل جمعيت و ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان  به ۶۲۸۹۷ مورد در سال خواهد رسيد.

این مسئله مسئولان را برآن می دارد تا با برنامه ريزي صحيح  و علمي در جهت پيشگيري از بروز سرطانهاي قابل پيشگيري و كنترل آن، اين ميزان را با گذشت زمان به سمت یک روند روبه افولي هدایت کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *